Fellesforbundet og NHO Reiseliv er enige om landforpleiningsavtalen
Partene ble enige om en forhandlingsløsning om landforpleiningsavtalen ti timer på overtid, og unngår derfor streik.
Etter at det ble brudd i forhandlingene tidligere i høst ble partene enig om en ny avtale torsdag morgen, og alle ansatte som er omfattet av overenskomsten skal gå på jobb som normalt.
Fellesforbundets forhandlingsleder Clas Delp er fornøyd med resultatet fra årets lønnsoppgjør, som sikrer medlemmene et solid lønnsløft og økt kjøpekraft.
– Vi har fått på plass et godt økonomisk resultat og fått gjennomslag for flere av våre krav under forhandlingene, sier forhandlingslederen.
Nøkkeltall og andre gjennomslag
- Generelt tillegg til alle på 7 kr. pr time (37,5 t/uke) med virkning fra 1. april
- Minstelønnssatsene øker med 10,4 prosent (på 2022-satser)
- Satsene for skift og for lørdag og søndagstillegg økes med 9,7 prosent
- Tillegg for fagbrev økes med 2,50 kr pr. time (37,5 t/uke)
- Nytt tillegg for ansatte med henholdsvis 15 og 20 års bedriftsansiennitet på inntil 300 kr. og 600 kr. i måneden
Enstemmig forhandlingsdelegasjon
Resultatet skal nå ut på uravstemning blant medlemmene på landforpleiningsavtalen. Fellesforbundets forhandlingsdelegasjon har enstemmig anbefalt å stemme ja til forslaget.
– Vi håper at medlemmene setter seg nøye inn i resultatet og avgir sin stemme ved uravstemningen 16. oktober, avslutter Delp.
Nylige artikler
Caledonien – sterk hotellaktør i et marked i vekst
EU skal etterforske Booking.com
Vestland - et av verdens beste reisemål i 2027
Satser på å øke til 20 restauranter i Norge
Ryanairs toppsjef advarer om stor økning i flypriser neste år, på grunn av høyere drivstoffpris og EUs "tullete miljøavgifter"
Mest leste artikler
Scandic og Hilton inngår strategisk hotellavtale i Norden
Britannia-direktør Arild Sjødin kåret til årets hotelier
Thon+ samler 60 kundeklubber i én lojalitetsplattform
Funken Lodge kåret til Norges beste boutiquehotell 2026
Meta Muse kan endre hvordan nordmenn bestiller ferie