Annonse

Vil rekruttere unge til restaurant og matfag, grøntsektoren og skogbruket
Den ferske landbruksministeren og arbeidsministeren varsler at Ap-regjeringen vil at flere norske arbeidstakere skal bli sesongarbeidere. – Det kommer til å være en hovedsak for meg å rekruttere unge inn i grøntsektoren, restaurant og matfag og i skogbruket, sier landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen, til Nationen.
Annonse
En sentral del av Ap-regjeringens oppgjør med dårlige arbeidsvilkår for sesongarbeidere er å sette støtet sterkere inn mot å få flere norske arbeidstakere ut i åkeren, i tillegg til å bedre landbrukets rykte i arbeidslivet. Det varsler landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen og arbeidsminister Tonje Brenna.
– Norge har stabil tilgang på sesongarbeidere også fra tredjeland. Det er fint, men jeg tenker at vi bør ha en felles ambisjon om å øke rekrutteringen blant norsk ungdom til landbruket, sier Brenna.